سیستم شتابنگاری با قابلیت قطع محلی گاز حساس به زلزله​​​​​​​

هدف از طراحی این سیستم، پایش و هشدار زلزله است که قادر به تشخیص زلزله و انجام اقدامات احتیاطی است. از دلایل عمده تلفات ناشی از اثرات غیرمستقیم زلزله، آتش سوزی ناشی از ترک خوردگی خط گاز است که در اثر زلزله آسیب دیده است. از این رو، یک سیستم مبتنی بر میکروکنترلر خودکار کم‌هزینه با استفاده از قطعات الکترونیکی طراحی و پیاده‌سازی شده است که زلزله و نشت گاز را به ترتیب از طریق شتابنگار و حسگر گاز تشخیص می‌دهد. میکروکنترلر یک رله و یک موتور را راه اندازی می کند که گاز را در هنگام وقوع زلزله قطع می کند و به جلوگیری از بلایای احتمالی مرتبط کمک می کند. همچنین قابلیت مانیتورینگ و پایش سلامت ساختمان های مختلف را دارد. با توجه به مبحث 17 مقررات ملی ساختمان بند 3-4-1  نصب این دستگاه بر روی کلیه  خطوط شبکه و  ایستگاه های گاز الزامی می باشد.
 
سیستم شتاب نگار از اجزای زیر تشکیل شده است :  ​​​​​​​
شتاب سنج یا Accelerometer : شتابنگار ها  دریافت کننده امواج پیرامون خودمی باشند که از خانواده  MEMS یا
Force Balance​​​​​​​ است  و دارای Dynamic Range  مختلف بر اساس حساسیت سامانه مشخص می شود. 

پردازشگر یا Digitizer: پردازشگر به عنوان مغز اصلی سیستم می باشد و داده های دریافت شده از شتابنگارها را پردازش می کند و با استفاده از برنامه نویسی تصمیمات قطع یا استمرار گاز را به شیر آلات برقی می دهد.

منبع تغذیه یا Power Main: منبع تغذیه سیستم به منظور تامین برق مورد نیاز فرمان به شیرآلات برقی می باشد و با استفاده از باطری های پشتیبان به مدت 36 ساعت پس از قطع برق سیستم کارایی خود را حفظ می نماید  و چنانچه  بیشتر از 36 ساعت مورد نیاز باشد از ups ها استفاده می شود.

سیستم نظارت یا Monitoring: این سیستم می تواند بر روی سیستم عامل ها مانیتور و کنترل شود و کاربر مجاز اجازه تغییرات درآستانه تحریک مطابق استحکام و موقیعت جغرافیایی آن تاسیسات را می دهد. همچنین می توان امواج دریافت شده پیرامون شتابنگار را در برنامه رویت کرد .
شیر برقی یا Solenoid valve : 
شیر برقی اتوماتیک گاز برای ایمنی و کنترل گاز برای قطع در لوله های گاز استفاده می شود. مناسب برای گازهای مختلف، از جمله گاز طبیعی، Propane و LPG Gas می باشند. شیر برقی گاز در حالت عادی باز است و در هنگام دستور به طور خودکار بسته می شود.

جهت دریافت کاتالوگ سیستم شتاب نگار کلیک کنید.
جهت مشاهده پروژه های اجرا شده کلیک کنید.
​​​​​​​